2010. január 29., péntek

Kétezer meztelen ember Sydneyben

Ausztráliában, a világhírű sydneyi operaháznál készül tömegaktfotózásra Spencer Tunick amerikai fényképész. Az installáció kétezer pucér önkéntes részvételével március 1-jén készülne el.

A Base (Az alap) címet viselő felvételt az ausztrál nagyváros évenként megrendezett melegfelvonulás napján lövi el. A felvonulás a világ minden tájáról vonz részvevőket és érdeklődőket.

Az amerikai fényképész eddig világszerte közel száz installációt készített, 2001-ben már Ausztráliában, Melbourne-ben is dolgozott. Szerinte munkája az élet kiszolgáltatottságáról szól a durva városi környezetben.A művészt az Egyesült Államokban eddig hét alkalommal tartóztatták le. (index.hu)

2010. január 25., hétfő

Australia Day


Elérkezett a nagy nap,
Január 26-a Ausztrália Nemzeti Ünnepe az Australia Day.

Rengeteg rendezvény lesz szerte az országban, most a NSW-i ill. Sydney-i eseményekről :

Programok a CBD-ben, Darling Harbournál :

8:00 Woggan-ma-gule reggeli hagyományos szertartás a botanikus kertben

9:00 Oz Day 10k, kerekesszékes verseny Alfreed str, Circular Quay (az egyik legjobb sztem)

10:00 Sample Sydney, sydney múzeumai ill. kiállítóhelyei speciális Ausztrália Napi kiállításokkal várja a látogatókat. Gyakorlatilag minden említésre méltó hely a városban kezdve a Tengerészeti múzeumtól a Sydney múzeumon , a Powerhouse-on át egészen a NSW-i Parlamentig.

11:00 Régi buszok, 40éves emeletes (!!) buszokkal lehet bejárni a belvárost. Közben a Rocks-nál ausztrál előadók maratoni koncertbe kezdenek

A Darling Harbour-nál a családokat várják gyerekműsorokkal, koncertekkel.

FERRYTHON!!! (TIPP!), a kompok nagy versenye...

Hajószépségverseny Farm Cove-nál

13:00 vitorláshajó szépségverseny az Öbölben

16:00 Jazz koncert Pyrmont Point-nál, családi esemény, C130-as átrepülés

17:00 Koncertek a Darling Harbour-nál

19:00 Tűzijáték


Remélem mindenki talál neki tetsző programot, persze lehet csak úgy körbe körbe sétálni, vagy piknikezni is. Az ausztrálok értik a partizás módját, úgyhogy szerintem senki se fog csalódni.

Az Australia Day ünneplés persze sokszor italozásba csap át, ami itt Ausztráliában általában verekedéssé, tömegverekedéssé szokott fajulni. Lehetőleg kerülje el mindenki a pubokat, italozós helyeket és embereket.

2010. január 23., szombat

Olga a ciklon közeledik Queensland északi partjaihoz


Az Olga nevű ciklon tegnap elérte Port Douglast, ahol sietve bezártak a szupermarketek, elmaradtak a korallzátony túrák. 120km/órás széllökések, heves esőzések jellemezték a megérkezését a kettes erősségű ciklonnak (Larry 4es volt 4éve).


Nem sokkal Olga érkezése után a túraszervezők lemondták az utakat és a kis szigeteken lévő üdülőparadicsomokat is kiürítették. Cairns nemzetközi repterét is készültségbe helyezték, de egyenlőre semmilyen járatkimaradást vagy késést sem okozott a trópusi ciklon.

2010. január 22., péntek

Mérges pókok és egyéb állatok

Ma két Ausztráliás hírt is találtam , mind a kettő állatos :-) Íme :

Tölcsérespók invázió Sydney-ben

a száraz és meleg időre való tekintettel elszaporodtak a tölcséres pókok sydney egyes kerületeiben (is). Az életveszélyes méreggel rendelkező pókfajtának kedvez a mostani időjárás, igy elkezdett párt keresgélni, igy jönnek be (vissza) a városokba.
A tölcséres pók az egyik legagresszívabb pókfajta, 5cm hosszú és akár fél méterre is fel tudnak ugrani. Ausztráliában az elmúlt 100évben 13-an haltak meg pókcsípésben, de mind 1981-előtt volt.

A másik hír régebbi :

Nem sokáig éltek az emberrel Ausztrália óriási ősállatai

A hatalmas termetű erszényesek, röpképtelen madarak és hüllők, amelyek egykor Ausztráliát népesítették be, negyvenezer éve haltak ki, vagyis sokkal később, mint eddig hittük. Így mintegy ötezer éven át éltek együtt az emberrel, amely később kihalásukat okozta.

Régóta folyik vita az ausztráliai megafauna eltűnésének idejéről. A legújabb kutatásban részt vevő tudósok az óriások fogait vetették alá kormeghatározásnak, és eredményeiket a Science című tudományos folyóiratban publikálták. „Hosszú időn át nem tudtuk meghatározni a fosszíliák pontos korát, sem azt, hogy nagyjából mennyi idősek lehettek halálukkor az egyes egyedek, vagyis nem tudtunk kihalásuk idejére sem következtetni” – mondta Barry Brook, az Adelaide-i Egyetem paleontológusa a Reuters hírügynökségnek adott telefoninterjújában.

A legújabb, most alkalmazott egyik technika e gondok leküzdésére az urán-tóriumos módszer, amellyel meg lehet állapítani, hogy mikor épült be az uránizotóp a még élő állat fogába. Az állatok kihalásának időpontja körüli vitát az indította el, hogy számos, ember által készített kőeszköz társaságában találtak rá az óriásfajok fosszíliáira – például az Új-Dél-Walesben fekvő Cuddie Springsnél száz éve, majd harminc éve ismét.

A környező üledék vizsgálatának elemzésével a leletek korát nagyjából harmincezer évesre becsülték, ami ellentmond annak a számos bizonyítéknak, amelyek Ausztrália más részein kerültek elő, és amelyek szerint ezek az állatok sokkal régebben, legalább negyvenezer éve kipusztultak. Az általánosan elterjedt elmélet szerint éppen az emberek megjelenése okozta vesztüket. Az ember a feltételezések szerint nagyjából 45-60 ezer évvel ezelőtt jelent meg a kontinensen.

„Most már olyan eszköz van a kezünkben, amelynek segítségével nemcsak azt határozhatjuk meg, hogy mikor temetett be az üledék egy csontot, hanem azt is, hogy pontosan mikor pusztult el az állat” – magyarázta Brook. A Cuddie Springsnél talált leleteket valószínűleg kimosta az áradás, majd az üledék újratemette azokkal a kőeszközökkel együtt, amelyek nagyjából tízezer évvel fiatalabbak a csontoknál. Ez azért fontos adat, mert megerősíti azt az elméletet, hogy ezek az állatok valószínűleg képtelenek voltak ellenállni a területükre betörő embereknek.

„Ha együtt éltek volna az emberek a később kihalt állatokkal 15 ezer évig, akkor ez aláásná azt a teóriát, amely szerint az ember gyors, drámai befolyást gyakorolt a helyi élővilágra, és kisöpörte őket élőhelyükről” – tette hozzá Brook. „Az általunk talált legfiatalabb lelet 42 ezer éves, az ember megjelenésének legvalószínűbb ideje pedig nagyjából 47 ezer évvel ezelőttre tehető, így az átfedés legfeljebb 4-5 ezer évre tehető.” (index.hu)

2010. január 21., csütörtök

Több pénz kell a házvásárláshoz


A Westpac bank megemelte az első lakásukat vásárlók számára az önrész minimumot átlagosan 37500 dollárra.

Ez 12500-al több mint korábban.

Ez azt jelenti hogy szigorúbban fogják nézni hogy kinek milyen van, igy egy átlag 250,000 dolláros kölcsönhöz sokkal több önrész kell, mert igy átlagban 1726 dollárra jön ki havonta a részlet egy 25éves időtartamra. Persze 250,000 dollárért Sydneyben pl nemnagyon tudok házat..szóljon aki igen megveszem :-)


A bankigazgató szerint "továbbra is támogatjuk az első lakásukat vásárlókat, minden amit kérünk nagyobb fedezet".


Ausztráliában nem jellemző a saját lakás (noha azért persze sokan akarnak), inkább a bérelt lakások vannak, ill. aki vesz is sokan befektetési, bérbeadási célból.

Az ausztrál kormány támogatja a lakásvásárlást, de úgymond az első lakásvásárlást nem gyerekszám vagy életkor alapján. A Rudd kormány emelt a támogatás összegén igy megugrottak az eladások, ami egyből felvetette a jó kérdést hogy megengedheti e ennyi ember magának a saját lakást, mikor bérből és fizetésből él, és ha nem lesz meló nincs miből fizetni. Igy a bankok mára óvatosabbak lettek. Persze nem új a dolog, emlékszek 2001-02 környékén is csak úgy adtak hitelt ha látták hogy mindig gyűlik a takarékszámlán a pénz, azaz tudunk takarékoskodni és van is miből félretenni.


De ha mindenképp lakást akarsz, írj egy emailt, tudok egy jó mortage brokert

2010. január 19., kedd

William herceg Ausztráliában


Miután kedden Ausztráliában érkezett Új Zélandról, William herceg, a kormányzó irodájába látogatott, ahol olyan hírességek voltak meghívva a Sydney öbölre néző ebédre, mint Delta Goodrem énekesnő vagy Michael Clarke.


A jövőbeli utalkodó az ebéd után A BLOCK-ba látogatott Redfernbe, ahol a helyi őslakos közösség előljárói köszöntötték hagyományos füstölős módon. Bár 15perc késéssel sikerül csak megérkeznie, de a tömeg mégis örömmel fogadta a herceg látogatásást. William herceg kb. 15 percet a központban.

A herceg terveiben szerepel a Holsworthy laktanya meglátogatása ahol ausztrál katonákkal találkozik, valamint egy séta/hajózás a Sydney Öbölben, végül egy BBQ az új dél wales-i kormányzóval a Botanikus Kertben.

2010. január 16., szombat

William herceg inkább lazacot eszik mint hagyományos Új Zélandi marhát

William herceg vasárnap Új Zélandra érkezik, ahol sikerült végre tisztázni mit is fog enni.

Igy derült ki hogy a herceg a hagyományos Hangi marhasült helyett inkább lazacot rendelt. Ami azért is érdekes, mert a fogadás maori hagyományoknak megfelelő lesz, igy lazac (noha finom fogás) azért mégse egy hangi marha. A szervezők megértéssel fogadták a herceg döntését, bár elmondták "finom a lazac is, de azért egy hagyományos Új Zélandi marha vagy bárány nem veheti fel vele a versenyt, úgyhogy ajánlják hogy kóstoljon meg egy falatot"

William herceg Új Zélandon meglátogatja a kórházat Wellingtonban és vitorlázni is szeretne az Auckland-i kikötőben, mielőtt továbbutazik Ausztráliába

2010. január 14., csütörtök

Feladja Sydney-t a Viva Macau, inkább Melbourne-ba repül

A Viva Macau, Macau-i légitársaság megszünteti a Macau-Sydney járatokat március 28-tól. Helyette 50% növelik a kapacitást a Macau-Melbourne vonalon.



A döntésről a Viva Macau elnöke a következőket mondta : "mióta bevezettük a melbourne-i járatot decemberben azóta tele van, igy érthető ha inkább azt az útvonalat fejlesztjük ahol kereslet van"


A Viva Macau egy kis Macau-i légitársaság, Boeing 767-esekkel repülnek (2db) japánba, Jakartába, Melbourne-be, Hanoiba. Általában kedvező árú jegyeket lehet náluk venni, igy akár a Viva Macau is lehet egy alternatív útvonal és légitársaság ha Ausztráliába jönnél.


Itt lehet jegyet rendelni, http://www.flyvivamacau.com/

2010. január 13., szerda

Olcsó repjegyek Ausztráliában


Folytatódik az jegyárháború a belföldi járatokon. A karácsonyi csendesebb szezont próbálják meg a légitársaságok feldobni. A kormányzati árindex szerint 35%-al olcsóbbak most a jegyek mint karácsony táján.

Egyszóval ideje gépre szállni és repkedni Ausztráliában.


Mennyibe kerül most egy jegy Magyarországról? Sydney-be már kb. 220-230,000-ért is tudunk jegyet kínálni (kb. április-májusi indulással), de hasonló áron Brisbane vagy Melbourne is elérhető.


Milyen légitársaságokkal? Általában londoni átszállással, Cathay Pacific, Malaysian, Emirates, Etihad, Royal Brunei. De ha ódzkodsz az angoloktól akár frankfurti vagy helsinki átszállással is kerítünk jegyet.


2010. január 11., hétfő

Sydney Fesztivál 2010

A Sydney Fesztivál az egyike a legrangosabbSzövegszín eseményeknek a városban.

A Sydney Feszivált 1977 óta rendezik meg, minden év Januárjában kerül sor a 3hetes rendezvényre. (Australia Day is ide esik január 26-án)

Ezen idő alatt kultúrális, szórakoztató események sorát láthatják az érdeklődők, koncerteket, kiállításokat, performance-okat.

Sokat ingyen. Pl, AAMI Ferrython, ami egy különleges hajóverseny kompoknak a sydney öbölben, Australia Day-en, ami az ausztrál nemzeti ünnep. Mint a szervezők is mondják, gyere le egy piknikkosárral és szurkolj a csapatoknak, január 26-án.

A rendezvények több helyen kerülnek megrendezésre, pl. Campbelltown Art Centre, Museum of Contemporary Arts, Parramatta Park, Sydney Öböl, Hyde Park, Tumbalong Park és a többi...

A fellépők között pedig sok helyi és nemzetközi híresség is van a művészet világából. A teljes lista

Ha Sydneyben vagy januárban, ne hagyd ki a fesztivált...gyere az egész családdal BBQ-zni, vagy csak szórakozni..ahogy Paul Hogan mondta : 'I'll put an extra shrimp on the barbie for you"

2010. január 9., szombat

Ausztrália a második legjobb hely

Ausztrália második helyen végzett a 'legjobb hely élni' listán, amit évente állít össze az International Living magazin.

Franciaország után a második helyét olyan előnyöknek köszönheti, mint a jó egészségügyi rendszer, aktív és egészséges életmód, hatalmas tengerpartok és jó klíma. A stabil gazdasági környezet és fejlett infrastruktúra is segítette a jó helyezés elérését.

Az első 10 helyezett :
1. Franciaország
2. Ausztrália
3. Svájc
4. Németország
5. Új Zéland
6. Luxemburg
7. USA
8. Belgium
9. Kanada
10. Olaszország

2010. január 7., csütörtök

A Ghan-t megállította az árvíz


A Ghan-on át utazni Ausztráliában általában felejthetetlen élmény. Igy volt ez most is, csak kicsit másképp, mikor több száz utas volt kénytelen áttervezni utazását, mivel a Ghan nem tudott továbbmenni közép Queensland-en az árvíz miatt.

A vonat, mely Adelaide-be tartott, 230km-re Alice Springs-től állt meg, ahol a pályát alámosta a heves esőzés.

A pálya helyreállítása napokba telhet. A Ghan visszatolatott Tennant Creek-be, ahonnan az utasokat busszal szállították tovább, néhányan repülővel mentek Adelaide felé, 95-en viszont úgy döntöttek hogy inkább visszatérnek a Ghan eredeti kiindulópontjára Darwin-ba.


A Ghan egyike a legjobb módjának hogy keresztülutazzuk ausztráliát és még lássunk is belőle vmit. A Ghan egy luxusvonat, minden héten kétszer indul Darwin-ból Adelaide-be ill. vissza, hogy megtegye a majdnem 3000km-es útját keresztül a sivatagos/félsivatagos, de igen látványos vidéken.

Egy komplett út Darwin-Adelaide már 716dollártól elérhető, de egészen majdnem 2000dollárig lehet tornászni az árakat az igénybevett szolgáltatástól függően. Aki nem akar ennyi időt vonatozni, az megteheti az út Adelaide-Alice Springs szakaszát is (ami most épp nem járható pár napig)

Facebook csoport a halott barátért

Jason Harris-t kirabolták és agyonverték a CityRail vonaton.
A 19éves Jason Harris-t, aki a nővérétől Sydneyből tartott hazafelé Nararába, olyan nagyon megverték vhol Woywoy és Gosford között vasárnap éjszaka hogy a korházban belehalt a sérüléseibe.
Egy utas talált rá eszméletlenül a földön, a súlyos bántalmazáson kívül elvették pénztárcáját és karóráját amit a 18. születésnapjára kapott.
A rendőrség két támadót keres akik Trascott-nál szálltak le a vonatról.
Jason barátai a Facebook segítségével próbálnak az aljas támadók nyomára bukkanni.

2010. január 6., szerda

A halálos denevérharapás


Három férfi vár a részletes vizsgálat adataira, miután egy repülő róka megharapta őket közép-Queensland-ben. A harapás akár halálos is lehet.


A három férfi queensland elhagyatott vidékén túrázott amikor a repülő róka megharapta mindhármójukat. Az állatot megölték, igy nem tudták hogy lehetséges hogy lyssa vírussal fertőzte meg őket, mert a tetemet később beszállították és felboncolták, igy kiderült hogy pozitív a lyssavírus tesztje.

Eddig csak kétszer találtak Lyssavírust (ABL) emberben, 1996-ban és 98-ban, mindkét eset halállal végződött.

Azóta minden denevér vagy repülő róka harapásra, karmolásra antibiotikumos injekciókúra a válasz és azóta nem is volt hasonló eset.

2010. január 4., hétfő

CityRail jegyárak emelkednek

Január 3-tól emelkednek a CityRail jegyárai átlagosan 4.7%-al, ami kétszerese az inflációnak.
Ez azt jelenti hogy egy heti bérlet 30km-re átlagban 3dollárral emelkedik .Az emelkedés persze folytatódik több mint 12%-al decemberig, mivel 2009-ben ilyen megállapodás született a folyamatos emelésről 2009 és 2011 között.
A CityRail szóvivője szerint 2008/09-es idényben 92%-ban menetrend szerint közlekedtek a vonatok, de a zsúfoltság még mindig a legnagyobb probléma
A CityRail 2008-09-es idényben 304.8 millió utast szállított (wow!), 8.6millióval többet mint korábbi években.

2010. január 3., vasárnap

Sydney 2010




Összeomlott a Qantas check-in rendszere

Az utasoknak ausztrália szerte várakozni kell, mivel a Qantas komjuteres check-in rendszere elszállt vasárnap reggelre.
Az Amadeus alapú rendszer hibája arra kényszerítette a Qantast hogy az utasokat kézi (a régi bevállt) módszerrel engedje a repülőgépekre, ami torlódásokat okozott.
A hiba elsősorban a belföldi járatokat érintette, csak 3 nemzetközi járatnál okozott némi késedelmet a szerverhiba.
Más légitársaságok is akik az Amadeus rendszerét használják jelentettek kisebb-nagyobb problémákat.

A Qantas szóvivője elmondta hogy reggel egy órát álltak a számítógépek, de mostmár minden normális, de a menetrend csak délutánra áll helyre.

2010. január 2., szombat

A világ legjobb állása és a medúzák


Csaknem belehalt a világ legjobb állásába az a brit férfi aki a Hamilton sziget gondnoki állását nyerte meg.


Vízimotorozás közben csípte meg egy medúza a karján és a lábán. Orvoshoz vitték, ahol kiderült hogy egy irukandji medúza a támadó. Ez a mogyoró nagyságú állat gyakorlatilag láthatatlan , védekezni se lehet ellene. 2002-ben két strandoló halálát is ilyen medúza csípése okozta.


Ben Southall, aki megnyerte a világ legjobb állását évi kb. 20millió forintot keres a teljes ellátáson felül. Ez egy amolyan turisztikai állás, lévén blogot vezet, marketing akciókban vesz részt, persze maga az álláshirdetés is egy jól kivitelezett gerilla marketingakció volt a Queensland Tourism részéről.


Ben azóta már más promóciós munkákat is ellát, illetve fog, igy megüresedik majd az állás...lehet vajon majd újra pályázni?




Medúzák egyébként gyakran ill. állandóan előfordulnak Ausztrália melegebb vizein, ez kb. a Central Coast-tól északra ill. Pert-től északra van. Évente többen halnak meg medúzacsípésben mint krokodiltámadásban, ráadásul a medúzák szinte láthatatlanok. Néhány évben milliószámra vannak, máskor meg úgy kell keresni őket...

Sajnos védekezni szinte lehetetlen, de a gyors orvosi beavatkozás életet menthet