A múlt század eleje óta eltelt időszakot nézve a fejlett világban az ausztrál részvénypiac biztosította a legjobb hozamokat - erre az eredményre jutott a London Business School három professzora által a Credit Suisse nagybank számára készített tanulmány. A dolgozatban szereplő 19 piac a globális tőzsdei összérték 85 százalékát adja.
A számokból kitűnik, hogy aki ausztrál értékpapírokba fektetett az elmúlt 110 évben, annak nemcsak a vizsgált piacok legnagyobb profitjára volt esélye (inflációval korrigálva évente átlagosan 7,5 százalék), de ráadásul a második legalacsonyabb árfolyam-ingadozásnak (18,2 százalék) volt kitéve.
Ezzel szemben a világ mai legnagyobb forgalmú részvénypiacán, az Egyesült Államokban 1900 óta csupán 6,2 százalék volt az átlagos éves megtérülés, az ingadozás pedig 20 százalék fölött alakult.
Szeret tőzsdézni a lakosság
Ausztrália vezető pozíciója azért is érdekes, mert részvénypiaca manapság csak a hatodik legnagyobb a világon, megelőzi az amerikai, a brit, a japán, a francia és a kanadai is. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy az ausztrál felnőtt lakosság 50 százalékának van a birtokában részvény.
Ausztrália távolról sem a történelmi időknek köszönheti első helyét. Az új évezred első évtizedében, amikor az amerikai részvények kimondottan rosszul szerepeltek, az ausztrál papírok 5,5 százalékos éves reálhozamot produkáltak - ebben az időszakban ez Dél-Afrika és Norvégia után a harmadik legjobb eredmény volt.
Emögött részben az általános nyersanyagdrágulás állt, részben pedig az, hogy az ausztrál bankrendszer, és ezáltal az egész gazdaság nagyon jól viselte a válságot: csupán egyetlen negyedévben fordult mínuszba a GDP növekedése.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése