2009. szeptember 29., kedd

Mégis marad a Sydney-i főkonzulátus

A magyar köztársasági elnök ezt vasárnap Sydneyben, azon a fogadáson jelentette ki, amelyet a tiszteletére rendeztek az ausztráliai magyarság képviselőinek a részvételével - jelentette Keller Tivadar, az MTI különtudósítója. Az elnök az új-dél-walesi parlament épületében tartott fogadáson mintegy 150 vendég előtt elhangzott beszédében szólt arról, hogy mielőtt elindult volna új-zélandi és ausztráliai útjára, megkapta "az új-dél-walesi szervezetnek a levelét és az összes tiszteletbeli konzulnak a levelét, amelyben panaszolják, hogy be akarják zárni a sydneyi főkonzulátust".

Elmondta: "kérésüknek megfelelően én beszéltem miniszterelnök úrral, aki megígérte, hogy utánanéz a dolognak. Nem tett határozott ígéretet rá. Elment New Yorkba, én meg eljöttem ide. Nem tudom, hogy mi lesz vele. De beszéltem Orbán Viktorral is, aki azt mondta, hogy ha ők nyerik meg a választásokat, egészen biztos, vissza fogják állítani a sydneyi főkonzulátust. Hiszen minden olyan helyen, ahol jelentős számú magyarság él, nekünk kötelességünk fönntartani az állami képviseletet, amely kapcsolatot jelent, szervezeti központot jelent, és amit egyszerűen nem adhatunk föl. Ez vonatkozik Torontóra, vonatkozik Sydneyre és még néhány olyan helyre, ahol nekünk jelen kell lenni, ahogy most én itt jelen vagyok addig is. Tudom, hogy már hozzák a kulcsot, hogy becsukják a főkonzulátust. Nagyon kár, felesleges pénzkidobás, kénytelen vagyok ezt mondani. Lehet, hogy ha mindketten hazaérünk, miniszterelnök úr és én is, akkor történik változás. De ha nem, akkor ne keseredjenek el a csukott ajtót látva, mert az ki fog újra nyílni" - tette hozzá.

Mátrai Zsuzsanna, a Külügyminisztérium szóvivője az MTI megkeresésére New Yorkból telefonon elmondta: több hónapja publikus a nyolc magyar főkonzulátus - köztük a sydneyi - és négy nagykövetség bezárására vonatkozó kormányhatározat. Több más külképviselethez hasonlóan a sydneyi főkonzulátust is eredetileg augusztus 31-án tervezték bezárni, de az államfő látogatására való tekintettel és zavartalanságának biztosítása érdekében kitolták ezen időpontot. A főkonzulátust az elnöki látogatás után zárják be, a konzuli feladatok ellátása hiánytalan marad - tette hozzá a szóvivő. (MTI)

2009. szeptember 25., péntek

Újabb Apostolt nyelt el az óceán



A 12 Apostol szikla már csak 7, újabb mészkőhegy omlott az óceánba.
A tizenkét apostol nevű sziklaformáció, Geelong, Victoria partjánál híres turistalátványosság. A puha mészkőhegyeket az óceán faragta ki a parti sziklákból, ám sose hagyott alább a nyomás és szépen sorban ahogy kivájta úgy el is tünteti.

Igy mindenkinek igyekeznie kell ha még a hét megmaradtat látni szeretné, gyere velünk Ausztráliába...
(fotó : Neil Sander)

Videó Broken Hillből

2009. szeptember 23., szerda

Az évszázad vihara


A por és homokvihar teljesen beborította Új-Dél-Walest és Dél Queensland-et, a normál légszennyezettség 1500-szorosát okozta.
Új Dél Wales nyugati kisvárosait előbb, majd Sydney-t és Brisbane-t is beborította a sivatagi por. 600km szélesen, kb. 1500km-t utazott a sok por, mielőtt a Tasmán tengerbe ért volna kb75000 tonna por jut bele óránként.

Éghajlat kutatók és meteorológusok szerint ez volt a legnagyobb porkoncentráció Sydneyben amit vala is mértek

Sydney, Dubbo és Moree lakói úgy ébrettek reggelre mintha Armageddon lett volna, alig látni valamit, por és homok mindenütt, naracsszínű égbolt.

Az idő lassan fog tisztulni, és figyelmeztetnek újabb porviharokra is holnap és pénteken!
(fotó : charlie brewer )

2009. szeptember 15., kedd

Emberre is vadászhatott az Új Zélandi őssas

Akár az emberre is vadászhatott az Új-Zélandon egykor honos Haast-féle sas (Harpagornis moorei) - állítják a kutatók, akik az óriásmadár csontozatát a komputeres axiális tomográfia (CAT) módszerével vizsgálták meg; az eljárás révén kétdimenziós képeket lehet készíteni a test egy-egy vékony szegmensének részleteiről.

A Haast-féle sas egy kihalt, hatalmas madár, amely Új-Zéland déli szigetén élt a pleisztocén korban. Szárnyának fesztávolsága elérhette a három métert. Mivel Új-Zéland szárazföldi gerinceseinek nagy részét madarak adták, a Haast-féle sas az ökoszisztéma csúcsragadozója lehetett: a röpképtelen moafajokra vadászott a levegőből. A Haast-féle sas a maorik betelepedése idején, a XI. század körül még létezett, de az európaiak megjelenésekor a XVIII. században már nem, a XV-XVI. századok során pusztulhatott ki. Kihalásának valószínű oka, hogy zsákmányállataik, a moák, a maorik vadászatai miatt megritkultak.

Ken Ashwell (Új-Dél-Wales-i Egyetem) ausztrál és Paul Scofield (Canterbury Múzeum) új-zélandi kutató a Haast-féle sas több egyedének koponyáját, medencecsontjait, valamint csőrét vetette alá CAT-vizsgálatnak, rekonstruálva a madár agyának, szemének, fülének és gerincvelőjének méretét.

A kutatók vizsgálataikról a Journal of Vertebrate Paleontology című szaklapban számoltak be, eszerint a Haast-féle sas testtömege elérte a 18 kilogrammot, és az óriásmadár nem dögevő volt, ahogy eddig feltételezték, hanem ragadozó. A tomográfia során nyert adatokat a tudósok összevetették a modernkori ragadozómadarak paramétereivel, s arra a következtetésre jutottak, hogy a sas nem csupán a moafélékre vadászhatott, de az emberre is veszélyt jelenthetett. A kutatók azt is meghatározták, hogy a Haast-féle sas evolúciója igen gyors lehetett, hirtelen fejlődött ki egy sokkal kisebb ősmadárból. A korai és középső pleisztocén során (1,8 millió - 700 ezer évvel ezelőtt) a Haast-féle sas testtömege megtízszereződött, agyának fejlődése viszont lényegesen lemaradt izomzata növekedési ütemétől.

Ez a vizsgálat is jól példázza, hogy a modern orvosi képalkotó eljárások miként segítenek megoldani az ősi állatvilág titkait. Az őslények maradványai igen sérülékenyek, s a kutatók többségének nincs hozzáférése, ám a CAT-felvételek révén a tudósok górcső alá vehetik a valaha volt állatokat, ezek szerveit, s megismerhetik életmódjukat, agyműködésüket - mutattak rá a kutatók.

Elképzelhető, hogy a Haast-féle sas azonos a maorik mondavilágának legendás madarával, a pouakaival. A hatalmas madár a legendák szerint lecsapott a hegyekbe tévedt emberekre, és képes volt egy kisgyereket megölni.

forrás : MTI/index.hu

2009. szeptember 12., szombat

Ausztrália világelső az egy főre jutó CO2 kibocsátásban

Bár egy főre leosztva nem bocsájt ki sok üvegházhatású gázt Kína, összességében jelentős szennyező.

A klíma melegedését okozó széndioxid kibocsátásában az ausztrálok lettek a világelsők - állapította meg a Maplecroft brit üzleti kockázatelemző cég. Az egy főre számított CO2-kibocsátás évi 20,58 tonna Ausztráliában, ami 4 százalékkal több, mint az Egyesült Államokban.

A harmadik, negyedik és ötödig helyen egy főre számítva Kanada, Hollandia és Szaúd-Arábia áll.

Egy főre számítva Kína és India CO2-termelése csak szerény 4,5 illetve 1,6 tonna évenként.

De abszolút mennyiségekben kifejezve más a sorrend. Ausztrália egy főre nézve ugyan ötször nagyobb széndioxid-kibocsátó, mint Kína. De összességében Kína hússzor több széndioxidot juttat a légkörbe, mint a déli földrész.

A brit cég jelentése megjegyzi, hogy a számokkal mindenki tetszése szerint játszhat, de végső soron csak az számít, hogy az egész világ összesen mennyi üvegházhatású gázt produkál, amely miatt melegszik a Föld klímája.

Éppen ezért csak az egész emberiség közösen találhat megoldást a problémára. Nem sokat fog segíteni, ha az egyes országok továbbra is azon vitatkoznak, hogy melyiket terheli nagyobb felelősség a kialakult helyzetért - húzza alá a jelentés.

Forrás : index.hu, Független Hírügynökség

2009. szeptember 8., kedd

Nemcsak Malev/Qantas van

Ausztrália messze van, ez az egyik nagy problémája az ausztrál turisztikai guruknak hogy miként lehetne az országot kicsit közelebb hozni a többihez, vagy legalább a repülőket felgyorsítani.
Addig is amig valamelyik összejön, egy egész napos repülgetésre kell felkészülni testileg-lelkileg.

Mert Ausztráliába repülni, Budapestről nem is olyan egyszerű. Átszállás nélkül eleve nem megy. Még a frekventált Malév-Qantas párosításnál is Franfurtban át kell szállni. Persze ez az estek 99%-ban azért elég gyorsan és zökkenőmentesen megy.
De ha spórolni akar az ember a repjegyen (mert nemcsak hogy messze van Ausztrália, még drága is a repjegy), akkor alternatívákat kell keresni.

És kiderülhet hogy sok másik légitársaság is repül oda. Pl. Franfurtból, a Lufthansa, néha jobb áron mint a fentebb említett. Vagy a Korean Air, ami szintén frankfurtból indul, igaz szöul-i kitérővel , de néha jó árat ad Sydney-re.
Ha már ázsia, van másik Koreai társaság is az Asiana, vagy ott a feltörekvő AirChina. Kellemes, kényelmes , megbízható mindegyik.
De ha már ázsia akkor lehet fapados is...mint az AirAsiaX.

Aki meg végképp kalandvágyó, lehet menni Singapúrból is, Tiger Airways-el, vagy AirAsia-val Kuala Lumpurból, vagy a Qantas leányvállalat JetStar-al, Jakartából, Japánból, Bangkokból, vagy Kuala Lumpurból.

2009. szeptember 3., csütörtök

Új Dél Wales betiltja az energiaitalok árusítását gyerekeknek

Az Új Dél Wales-i (NSW) kormányzat szerint elfogadhatatlan hogy magas koffein tartalmú energiaitalokat gyerekeknek is árulnak.
Ian Macdonald, Új Dél Wales ipari minisztere, aki egyben az élelmiszerbiztonságért is felelős, elmondta hogy ki fogják lobbizni hogy az ilyen energiaitalokat ne árusíthassák gyerekeknek.
Két fajta energiaitalt (Fuel Cell és Cintron) már le is vetettek a polcokról mert a megengedettnél több koffeint tartalmaztak.
Néhány gyártó azonban kihasználva egy törvényi hiányosságot átneveztette a termékét diétásoknak gyártott itallá, igy már forgalmazhatják az érvényben lévő szabályok szerint, noha igy is annyi koffeint tartalmaznak mint egy csésze kávé.

Hasonló próbálkozások voltak és vannak hogy betiltsák az alcopop italokat (előre összekevert rum-cola, bacardi breezer, stb.) amit főleg fiatalok és azon belül is lányok isznak, de még abban sem sikerült nagy áttörést hozni, bár ausztráliában elméletileg nehezebb szeszesitalhoz jutni 18év alatt. Mert NSW-ben pl nem mehet be pub-ba 18év alatti, nincsennek diszkók 18 év alattiaknak, és az italokat is csak külön italboltban lehet megvenni. Persze ettől még a probléma létezik, a gyerekek találékonyak az emberek meg esendőek itt is.